Независимо от стремежа на много дестинации да налагат ограничения на дейността на жилищата за краткосрочен наем и ваканционните имоти, статистиките показват, че в повечето страни в Европа този тип настаняване заема между 20 и 40% от общия обем туристически нощувки.
В България, за разлика от хотелите, чийто брой стаи може да бъде изчислен със сравнително голяма точност (на база категоризирани обекти), при т. нар. „алтернативно настаняване“ липсват каквито и да било централизирани данни – една значителна част от тях работят без категоризация, а също така голяма част въобще не присъстват в онлайн платформите за резервациии, като Airbnb и Booking, които иначе са доминиращи на пазара за краткосрочно настаняване у нас (на английски Short-Term Rentals или STR). Като канали за дистрибуция често се използват групи във Facebook, сайтове за малки обяви и платформи за групово пазаруване.
Според различни източници, в страната ни има между 100 и 300 хил. ваканционни имота, но според други само в агломерацията Св. Влас – Слънчев бряг те са над 400 хиляди. Разбира се, в момента много от тези имоти стоят заключени и не се ползват нито от собственици, нито от туристи. Други се ползват само от собствениците им и не излизат на пазара за туристическо настаняване. След съпоставяне на данни от няколко източника може да се предположи, че сезонно или целогодишно, за краткосрочно настаняване в България се отдават апартаменти, вили и къщи за гости с общо между 60 и 70 хил. стаи – внушителна конкуренция на хотелската база в страната.
Но възможно ли е да се провери какво наистина се случва на този пазар, каква е динамиката му, кои са по-сериозните играчи и къде са нишите?
Собствениците и мениджърите на много от тези места за настаняване ще се съберат на 12 февруари в зала 3 на НДК за NexStay 2025 – първата у нас конференция за жилища и ваканционни имоти с инвестиционна цел. Над 500 инвеститори, мениджъри и домакини на ваканционни имоти, както и строителни предприемачи, архитекти, интериорни дизайнери, строители и консултанти ще потърсят решения на най-належащите предизвикателства, да обменят опит и идеи с колеги и да се информират за нови възможности и ниши.
Не е тайна, че мнозина хотелиери у нас диверсифицират предлагането си, като успоредно с хотелските стаи инвестират и във ваканционни апартаменти. NexStay 2025 е отлична възможност за собственици и мениджъри на хотели не само да научат от първа ръка какво се случва на този пазар, но и да съобразят как могат да адаптират своите услуги, така че да бъдат конкурентни при промени в търсенето.
Програмата на NexStay 2025 ще обхване широк кръг теми и ще отговори на редица въпроси, свързани с тенденциите, възможностите и предизвикателствата пред алтернативните модели за настаняване и пазара на наемите. Някои от темите:
Като лектори в програмата ще се включат водещи инвеститори, предприемачи, мениджъри и консултанти, като:
NexStay 2025 ще се проведе на 12 февруари в зала 3 на НДК, а собственици и мениджъри на места за настаняване, които се вълнуват от тенденциите и възможностите на пазара на ваканционни имоти, могат да заявят билети с промокод HOSPITALITY15, който им осигурява 15% отстъпка от редовните цени, след регистрация тук: https://nexstay.eu/bg